Razvoj kulture feedbacka

Današnje dinamično, brzo i kompetentno okruženje zahtjeva konstantnu prilagodbu i usklađivanje. Feedback je jedan od alata koji nas može značajno podržati u tom procesu i osigurati učinkovitu komunikaciju u izazovnom okruženju. Razvijanje kulture feedbacka značiti bolju povezanost s kompanijskim, timskim i individualnim ciljevima, usklađenija očekivanja, bolje razumijevanje i jednostavniju komunikaciju, izgradnju povjerenja, povećanje produktivnosti.

360 degree feedback

Koristi razvoja kulture feedbacka pomoću povratnih informacija prikupljenih 360°feedback metodom:

1. “Izoštrava” sliku o sebi.
Metodom 360feedback dobivamo korisne informacije iz više različitih perspektiva i time upotpunjujemo svoju sliku o sebi. 360feedback nam pomaže bolje razumjeti svoju osobnost, što je temelj za razvoj samopouzdanja.  

2. Ističe poželjna ponašanja.
Čestice 360feedback upitnika formulirane su kao poželjna ponašanja, čime se stječe uvid što je važno za organizacijski razvoj i što se konkretno očekuje od zaposlenika. Osim toga, pomaže zaposlenicima fokusirati se na ono što će pružiti “dodatnu vrijednost” u njihovom radu stavljajući naglasak na njihove jake strane i stvarajući prostor za razvoj slabije razvijenih kompetencija.

3. Stavlja naglasak na “kako” umjesto na “što”.
Većina organizacijskih ciljeva daje zaposlenicima smjernice ŠTO trebaju raditi, međutim često nedostaje ono KAKO. Kroz 360feedback zaposlenici dobivaju konkretne smjernice KAKO postići izvrsnost u poslu – koja su to ponašanja koja su važna za uspjeh organizacije.

4. Potiče dijalog.
Dijalog predstavlja prvi korak na putu od povratne informacije do napretka. Budući da razvojni proces uključuje identifikaciju jakih i slabih strana, definiranje razvojnih ciljeva i izradu razvojnog plana, dijalog s neposrednim rukovoditeljem predstavlja važan korak na tom razvojnom putu. Osim neposrednog rukovoditelja, u dijalog je poželjno uključiti i kolege i podređene pri čemu svaka strana iznosi svoja očekivanja od poslovnog odnosa čime se potiče razumijevanje među kolegama unutar vlastitog tima, ali i u drugim organizacijskim jedinicama. 

5. Poboljšava suradničke odnose.
Povratna informacija koja se odnosi na učinak u pravilu je jednosmjerna, ide u smjeru “top-down”, a često puta i izostaje. 360feedback metoda omogućuje pružanje povratnih informacija u oba smjera čime se stvara plodno tlo za kvalitetnije suradničke odnose kako na razini tima, tako i na razini čitave organizacije. 

6. Potiče osobni razvoj.
360Feedback metodom potvrđujemo svoje jake strane i otkrivamo eventualne “slijepe točke” koje drugi vide, a mi ih nismo bili svjesni ili nismo na njih obraćali pažnju. Rezultati procjene daju nam podatke jesmo li na pravom putu prema ostvarenju svojih osobnih i profesionalnih ciljeva i podizanju učinkovitosti.

7. Povećava odgovornost.
U nejasnim i dvosmislenim situacijama dolazi do smanjene odgovornosti ili do njenog potpunog izostanka. Ukoliko kažete nekome da bi trebao biti “bolji menadžer”, ne nudite nikakvu konkretnu informaciju što se od te osobe očekuje pa izostaje osjećaj odgovornosti da se stvarno uloži određeni trud u poboljšanje. Kroz 360feedback dobivaju se konkretne povratne informacije koje ne ostavljaju prostor izlikama i obvezuju osobu da stvarno poduzme određene razvojne korake.

8. Povećava učinkovitost.
Sve prethodne točke vode do ove konačne, koja je, bez dvojbe, najvažniji benefit 360feedback metode – poboljšanje učinkovitosti. 360Feedback svakako je jedan od najmoćnijih alata koji se mogu koristiti u organizacijskom razvoju, no od presudne je važnosti njegova kvalitetna provedba. Dobro proveden proces s kvalitetnim rezultatima doprinosi pozitivnom iskustvu zaposlenika ( Employee Experience ) i pojačava Employee Engagement.  
 

 

18.10.2022.
X
Skoči do alatne trake